Co to jest odcisk?

Odciski to twarde miejsca martwych komórek rogowych naskórka, znajdujące się w głębszych warstwach skóry. Posiadają rdzeń lub tzw. korzeń w kształcie stożka wrastający z biegiem czasu głębiej w stopę. Powstają na skutek tarcia oraz trwałego, punktowego ucisku.

Najczęściej są bardzo bolesne. Umiejscawiają się na śródstopiu, w wale paznokciowym lub pod płytką paznokciową.

Odciski jak najbardziej należy usuwać, aby zapobiec ich wpychaniu się coraz głębiej w skórę i uniknąć przykrych dolegliwości bólowych. Należy zdać sobie sprawę, że im starszy odcisk tym trudniej go usunąć.

Odciski niestety mogą się odnawiać, ponieważ stałe zmiany w układzie kostnym stopy mogą nieustannie powodować ucisk i drażnienie różnych obszarów skóry na stopach.

Prewencją na odciski będzie inwestycja w nową parę butów, indywidualne wkładki ortopedyczne, indywidualne odciążenia lub amortyzację.

Umiejscowienie

We wszystkich miejscach stopy, w których dochodzić może do ucisku, zwłaszcza w deformacjach stóp (płaskostopie podłużne i poprzeczne, hallux, palce młotkowate).

Lokalizacja odcisków:

Jak leczymy odciski?

Samodzielne sposoby usuwania odcisków za pomocą zarówno metod domowych jak i powszechnie dostępnych środków zmiękczających (płynów i plastrów) mogą doprowadzić do powiększenia się zmian i poważnych powikłań. Bez odpowiedniej profilaktyki odcisk może się powiększyć i przybierać groźniejszą postać. Nieusuwane odciski są coraz głębsze. Prowadzą do coraz większych dolegliwości bólowych.

Jak usuwamy odciski na stopach?

Tylko wykwalifikowany podolog potrafi ocenić czy ma do czynienia z modzelem, brodawką czy odciskiem. Ważna jest prawidłowa diagnoza. Po dokładnej analizie podolog przy pomocy odpowiednich narzędzi usuwa odcisk. Usuwając odcisk w dużej części przypadków, nie zlikwidujemy przyczyny jego powstawania. Stałe deformacje w układzie kostno - stawowym stopy będą predysponować miejsca stałego ucisku do odmawiania się odcisku.

Dobre efekty terapeutyczne przynosi:

Czas terapii

Im dłużej zwlekamy z wizytą u podologa, tym trudniej usunąć odciski. Niestety to schorzenie jest często przez pacjentów lekceważone, dlatego rzadko kiedy udaje się pozbyć problemu podczas jednej wizyty.

Czas terapii i ilość zabiegów zależy od:

Techniki usuwania odcisków

Do usuwania odcisków używamy:


Pamietaj! Nigdy nie stosuj ogólnie dostępnych preparatów usuwających odciski.

Najlepsze efekty przynoszą systematyczne wizyty w gabinecie podologicznym, które zapobiegają tworzeniu się bolesnych odcisków poprzez usunięcie frezem rotacyjnym bądź skalpelem.

Usuwanie modzeli

Co to jest modzel?

Modzele są miejscami występowania hiperkeratoz, czyli wzmożonego i nadmiernego rogowacenia naskórka. Najczęściej są dosyć duże, płaskie, o żółtym zabarwieniu, okrągłe lub owalne. Umiejscawiają się zazwyczaj na opuszkach palców lub podeszwach stopy pod główkami kości śródstopia.

Modzele powstają na stopie w odpowiedzi na niefizjologiczne obciążenie, tarcie lub ciągłe uciskanie określonego obszaru skóry. Najczęstszymi przyczynami powstawania modzeli są: deformacje układu kostnego stóp, niewłaściwe obuwie oraz nadmierne ścinanie zrogowaciałego naskórka.

Modzele należy usuwać, gdyż wyglądają nieestetycznie, a co ważniejsze z czasem mogą sprawiać dolegliwości bólowe.

Modzele usuwa się zwykle podczas pierwszego zabiegu. Jednak zabieg nie jest w stanie zlikwidować dalszego nadmiernego rogowacenia. Dlatego też, aby usunąć modzele na stałe należy zwalczyć przyczyny ich powstawania.


W gabinecie podologicznym pacjent może spotkać się z następującymi prognozami:

W tym przypadku w celu utrzymania skóry stóp w dobrym stanie zaleca się regularne wizyty u podologa, stosowanie odciążeń lub amortyzacji

Miejsca powstawania modzeli

Przyczyny powstawania modzeli


Stałe usunięcie modzeli w przypadku zmian w układzie kostnym, obniżenia główek kości śródstopia jest niemożliwe.

Do usuwania modzeli podolog używa odpowiedniego skalpela i frezu.