Nowoczesne metody leczenia bólu wkroczyły szerokimi drzwiami również do gabinetów podologicznych. Jedną z szeroko stosowanych metod jest taping podologiczny (kinezjotaping) polegający na odpowiednim założeniu specjalnej taśmy na ciało w celu aktywacji poszczególnych partii mięśni kończyn dolnych. To właśnie stopy są podstawą całego układu ruchu i bez nich człowiek nie potrafi normalnie funkcjonować. Dbanie o dobrą kondycję stóp powinno być dla ludzi świadomym obowiązkiem i traktowane z najwyższą powagą.

Niestety chodzenie w źle dobranym obuwiu – na wysokich obcasach lub w zbyt ciasnym obuwiu prowadzi do opadania stawu skokowego prowadzącego nieuchronnie do rozchodzenia kości śródstopia, a to z kolei powoduje skracanie się mięśni i ścięgien utrzymujących palce w prawidłowej pozycji. W dalszej konsekwencji prowadzi to do koślawości wewnętrznej a niestabilność stawów skokowych i brak elastyczności mięśni i ścięgien często powoduje lub przyspiesza proces powstawania deformacji Hallux Valgus.

Wiele przypadłości związanych z bólem kończyn dolnych w tym przede wszystkim stóp można w dużej mierze wyeliminować poprzez prawidłowo wykonany taping, który przynosi natychmiastową ulgę.

Taping jest wskazaniem do leczenia:

Opis zabiegu

Taping podologiczny polega na tym, że w odpowiedni sposób naklejane są elastyczne plastry lub taśma wykonana z wysokiej jakości bawełny, pokryta cienką i trwałą warstwą akrylu przepuszczającą wodę i powietrze. Taśmy kinesiotaping są wodoodporne, wytrzymałe i aktywne od kilku dni do kilku tygodni. Nalepiane są w miejscach przeciążeń i okolicach sprawiających ból, w miejscach urazów, a także stosowane profilaktycznie np. u sportowców.

Prawidłowo założona (naklejona) taśma kinesiotaping sprawia, że na skórze dochodzi do intensywnego ukrwienia i lepszego odprowadzenia limfy, napięcie komórek wzrasta i zostaje przyspieszony proces przemiany materii. W tym miejscu poprawiona zostaje struktura tkanek, wyrównuje się napięcie mięśni i przywraca się im funkcjonalność co ma bezpośredni wpływ na pozytywne działanie receptorów przenoszących informację o uśmierzeniu bólu.