Stopa cukrzycowa jest zespołem zmian chorobowych, takich jak infekcja, owrzodzenie lub też degradacja głębokich tkanek, któremu towarzyszą zaburzenia neurologiczne oraz choroby naczyń obwodowych kończyn dolnych. SSC(syndrom stopy cukrzycowej) to najgroźniejsze z powikłań cukrzycy. Nieleczona cukrzyca przyczynia się do nieodwracalnych deformacji i martwicy stopy, które mogą prowadzić do amputacji.

Syndrom stopy cukrzycowej związany jest z towarzyszącym cukrzycy uszkodzeniem nerwów. Gdy uszkodzeniu uległy nerwy jednego rodzaju, mówi się o neuropatii, natomiast w przypadku uszkodzenia paru rodzajów nerwów, o polineuropatii. W wyniku takich zmian osoba chora na cukrzycę nie otrzymuje informacji o:

Kolejny czynnik przyczyniający się do rozwoju „stopy cukrzycowej” to uszkodzenie naczyń krwionośnych, prowadzące do poważnych zaburzeń ukrwienia kończyn dolnych, głównie stóp (tzw. makro i mikro-angiopatia).

Dodatkowym faktorem ryzyka w „zespole stopy cukrzycowej” są deformacje zachodzące w stopach w czasie całego życia, ale nie tylko u diabetyków. Zmiany w szkielecie stopy prowadzą m. in. do wadliwego ustawienia kości, co powoduje zmiany w obciążeniu punktów na stopach, co z kolei jest równoznaczne z przeciążeniem miejsc na to nieprzygotowanych.

Pierwsze symptomy

Nasze działania profilaktyczne polegają głównie na:

Musimy pamiętać, że cukrzyca, jako choroba przewlekła i podstępna, powoduje powstawanie wielu powikłań ogólnoustrojowych, a związana z nią neuropatia najdotkliwiej dotyka stopy. Pacjent z neuropatią cukrzycową nie odczuwa bólu, dotyku ani temperatury, co uniemożliwia mu adekwatną reakcję na występujący uraz (często przebicie stopy gwoździem, szkłem, oparzenie, a także zaniedbane modzele i odciski z powstającymi ranami).pojawiać się brunatne i sine przebarwienia.

Zapamiętaj

Często występującym powikłaniem stopy cukrzycowej jest owrzodzenie, a bezpośrednim sprawcą powstawania owrzodzenia jest uraz powstały na skutek na przykład źle dobranego obuwia. Owrzodzenie może stać się nie tylko przyczyną amputacji, ale stwarza wręcz zagrożenie dla życia.

Podolog w trakcie pierwszej wizyty ocenia stan zdrowia pacjenta na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz ustala wpływ choroby na stan stóp. Diabetycy powinni regularnie odwiedzać gabinet podologiczny, aby zapobiegać ryzyku infekcji i ich konsekwencji w obrębie stóp.

Pielęgnacja stóp cukrzyka:


Najważniejszym elementem jest profilaktyka - systematyczna dbałość o zdrowie i dobrą kondycję stóp.