Jak powstaje nadmierna potliwość stóp?

Z pewnością wielu wie co to są wiecznie wilgotne stopy lub towarzyszący temu nieprzyjemny zapach. Tak, to nadmierna potliwość stóp (hyperhidrosis).

Niektórzy jednak mogą myśleć, że to tylko sprawa nieodpowiednich skarpetek i butów skąd wydobywa się często drażliwy smród. Logika skłania się wtedy do myślenia, że to przecież jest tylko zapach butów albo materiałów użytych do ich produkcji. Otóż nie, buty wykonane z tanich, sztucznych materiałów nie tylko same w sobie rozdają swoisty zapach, ale są źródłem nadmiernej potliwości stóp i jednym z głównych powodów powstawania innych dolegliwości na stopach.

Ogólna nadpotliwość w tym także stóp jest również skutkiem chorób obwodowych. Ogólna nadpotliwość może być konsekwencją takich chorób jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość oraz choroby neurologiczne. Również zmiany hormonalne, dojrzewanie oraz w dużej mierze stres, zaliczany jest do czynników towarzyszącym tym objawom.

Jeżeli chodzi o nieprzyjemny zapach stóp to pojawia się on wtedy gdy żerujące na stopach mikroorganizmy rozkładają składniki potu, tłuszcze i łuski skórne. Spożywanie sporej ilości ostrych przypraw, brak higieny dodatkowo wpływa na wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu stóp.

Warto więc zawczasu pomyśleć jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się stóp.

Jak leczy się nadpotliwość stóp?

Specjalista podolog przede wszystkim powinien zrobić porządny wywiad ze swoim pacjentem. Jeżeli stwierdzi on, że powodem nadmiernej potliwości może być jakaś choroba obwodowa to powinien on skierować pacjenta do lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.

Zwykle jest tak, że w trakcie choroby obserwuje się wzmożoną potliwość, a kiedy choroba ustaje to nadpotliwość również może być zredukowana.

Podolog ma do dyspozycji specjalistyczne środki pielęgnacyjne, które stosuje się na skórę stóp.
Może też zastosować jonoforezę wodną.
Zrogowacenia skóry stóp usuwa przy pomocy odpowiednich frezów i frezarki.
Może zalecić kąpiel stóp z dodatkiem odpowiedniego olejku.
Może zaproponować preparaty o działaniu przeciwgrzybicznym.

Jak można zapobiegać nadmiernemu poceniu się stóp?


Regularne stosowanie preparatu często rozwiązuje problem. Zdarza się jednak, że wzmożona potliwość nadal się utrzymuje, wtedy takie dolegliwości wymagają pomocy dermatologa, który również jest do Państwa dyspozycji.