Czym są wrastające paznokcie?

Problem wrastania paznokci dotyczy coraz liczniejszej grupy pacjentów. Mężczyźni, kobiety a nawet małe dzieci często cierpią na tą dolegliwość. Dzieje się tak, gdy twarda tkanka paznokcia uszkadza miękką tkankę skóry i staje się dla niej ciałem obcym wyzwalając w organizmie mechanizmy obronne. Powoduje to wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie, a często także stan zapalny z wydzielina ropna.

Jest wiele czynników, które nasilają ten problem min. to nieprawidłowe skracanie paznokci (na „okrągło”, zbyt krótko, podcinanie kantów płytki paznokciowej), uszkodzenia mechaniczne, nadwaga jak i tendencje genetyczne odgrywają ogromną rolę w powstawaniu zmiany toru wzrostu paznokci. Najczęściej podczas wzrostu paznokcie zakrzywiają się w dół lub podwijają wbijając się w tkankę miękką, która je otacza.Dodatkowo może pojawić się zaczerwienienie, stan zapalny wału paznokciowego z wydzieliną ropną, a także ziarnina - „dzikie mięso”. Uszkodzenie tkanki miękkiej jest przyczyną bardzo silnego bólu przy wszelkim ucisku.

Większość pacjentów sama stara się uporać z problemem. Początkowo pojawiają się niewielkie dolegliwości bólowe spowodowane wbijaniem się kantów paznokci w otaczające je wały paznokciowe. Niefachowe podcinanie pogarsza ten stan, nadto grozi zakażeniem, bo kto w warunkach domowych dezynfekuje czy sterylizuje cążki? W następnej kolejności do objawów dochodzi opuchlizna, tkliwość i ból utrzymujący się nawet podczas siedzenia.

Przyczyny powstawania wrastających paznokci


Potrafimy leczyć/korygować wrastające paznokcie bez interwencji chirurgicznej. Możemy rozwiązać problem w ciągu zaledwie kilku wizyt.

Korekta wrastającego paznokcia – przed
Korekta wrastającego paznokcia – przed
Wcześniej zastosowano Kostkę Arkady w innym gabinecie.
Korekta wrastającego paznokcia – po
Korekta wrastającego paznokcia – po

Zabieg chirurgiczny czy zabieg podologiczny?

Wielu pacjentów kieruje się ze swoimi dolegliwościami do chirurga. Chirurg najczęściej usuwa część albo całą płytkę paznokciową. Jednak zabieg chirurgiczny tego problemu nie rozwiązuje. Płytka paznokciowa powoli będzie odrastała lecz kierunku wzrostu nowego paznokcia nie zmieni. Tak dzieje się u co najmniej 75% chorych.

Kiedy powinieneś zgłosić się do gabinetu podologicznego?

Wrastający paznokieć może na początku dawać niewielkie dolegliwości bólowe, ale ból jest tu wystarczającym sygnałem, aby jak najszybciej pojawić się u specjalisty podologa. Zaniechanie podjęcia leczenia już przy pierwszych sygnałach bólowych prowadziło rozwoju stanu zapalnego - zaczerwienienia wału paznokciowego, potem pojawia się wydzielina ropna, a następnie ziarnina.

W przypadku pojawienia się pierwszych dolegliwości związanych z wrastaniem paznokcia udaj się do specjalisty. Wczesna profilaktyka jest mniej bolesna i mniej kosztowna.

Jak leczymy wrastające paznokcie?

Obecnie spotyka się wiele sposobów leczenia wrastających paznokci. W zależności od przypadku podolog wybiera najlepszą terapię. Zazwyczaj jest to usunięcie części wrastającego paznokcia, założenie klamry korygującej ,rurek korekcyjnych lub tamponady.

Leczenie wkręcających paznokci

Czym są wkręcające się paznokcie?

Mogą to być tzw. paznokcie rurkowate, które lubią zagłębiać się w tkankę miękką jedno lub obustronnie, ale w przeciwieństwie do paznokci wrastających, nie charakteryzują się występowaniem stanu zapalnego wału paznokciowego.

Leczenie wkręcających paznokci – przed
Leczenie wkręcających paznokci – przed
Leczenie wkręcających paznokci – po
Leczenie wkręcających paznokci – po

Przyczyny wrastających/wkręcających się paznokci

W gabinecie metodą na wrastające/wkręcające się paznokcie jest zastosowanie klamer, które pomagają skorygować wzrost płytki paznokciowej bardzo skutecznie. Taka terapia może trwać nawet kilka miesięcy, ale jest metodą bezinwazyjną i chroni pacjenta przed drastycznymi metodami chirurgicznymi.

Leczenie wrastających paznokci: klamry na wrastające paznokcie

Klamry na wrastające paznokcie są jedną z najlepszych metod korekcji paznokci wrastających lub wkręcających. Są porównywane do aparatu orotodontycznego. Głównym celem jest wyprostowanie paznokci i nadanie im prawidłowego toru wzrostu.

Wyróżniamy różne rodzaje klamer, które dobieramy w zależności od:

Jak długo należy nosić klamrę?

Klamrę nosi się w zależności od stopnia wrastania paznokcia od ok. miesiąca do kilkunastu miesięcy. Aby terapia była skuteczna, należy co kilka tygodni zgłosić się do podologa, który dokona korekty klamry i skontroluje stan i postępy terapii.

Zalety klamer

Czas terapii

Czas leczenia uzależniony jest od zaawansowania schorzenia, stopnia deformacji płytki paznokciowej oraz rodzaju wykonywanych wcześniej zabiegów. U większości pacjentów niezbędne są okresowe wizyty kontrolne, podczas których może zaistnieć potrzeba wykonania niewielkiego zabiegu korekcyjnego.

Leczenie wrastających paznokci: klamry drutowe na wrastające paznokcie

Klamry mogą być rozmaite: sprężynowe, metalowo-plastikowe lub z tworzywa. Najnowszym wynalazkiem są klamry drutowe VHO Osthold i Podoklamra wykonane z materiału wykorzystywanego w aparatach ortodontycznych.

Zakładać je można nawet wtedy, gdy doszło do stanu zapalnego wału paznokciowego.

Klamry założone na paznokcie oddziałują na chore miejsce w obrębie wrastającego paznokcia poprzez spłaszczenie płytki paznokciowej i zmianę toru wzrostu paznokcia. Klamry na wrastające paznokcie nosi się około rok do momentu całkowitego wzrostu paznokcia, lub do momentu całkowitego zlikwidowania schorzenia, jednak jest to kwestia indywidualna i czas leczenia dla każdego pacjenta jest indywidualnie dostosowany do stopnia zaawansowania deformacji w obrębie paznokcia z jaką zgłosił się do podologa.

Bardzo ważna jest pielęgnacja po założeniu klamry, zakładanie tamponad, noszenie odpowiednio szerokiego wygodnego obuwia, które nie będzie powodowało nacisku na chory paznokieć. Zmiana klamry w trakcie leczenia jest również kwestią indywidualną, jednak zazwyczaj ten zabieg trzeba powtarzać co ok. półtora do dwóch miesięcy.

Pacjenci decydujący się na założenie klamer są bardzo zadowoleni z tej metody leczenia, ponieważ oprócz tego, że jest ona bezbolesna, przynosi ulgę dotychczasowym schorzeniom. Ponadto jest estetyczna i nie jest odczuwalna przy chodzeniu, nie przeszkadza w uprawianiu aktywności sportowych, pod warunkiem, że noszone przez nas obuwie jest wygodne i nie powoduje nacisku na chory paznokieć.

Jak zakłada się klamrę na wrastający paznokieć?

Zabieg zakładania klamry na wrastające paznokcie jest bezbolesny, a dzięki indywidualnej regulacji siły napięcia prowadzi do praktycznie natychmiastowego złagodzenia bólu, tak więc założona klamra przynosi od razu ulgę dla pacjenta. Klamry na paznokcie, które zakładane są przez specjalistę podologa pozwalają na skorygowanie nawet znacznych deformacji w obrębie paznokcia. Podolog po konsultacji i ocenie zaawansowania deformacji dobiera klamry na paznokcie, które mogą być drutowe, metalowe, bądź plastikowe.

Klamrę metalową mocuje się pod brzegami paznokcia, w miejscu, gdzie zaczyna on wrastać brzegami w ciało. Końcówki drutu są odpowiednio kształtowane i dopasowywane do grubości płytki paznokciowej po obu stronach palca. Haczyk mocuje się pod płytką, drucik odpowiednio przycina i zakańcza oczkiem. Kluczowym momentem zabiegu jest połączenie obu haczyków za pomocą drucianej pętelki – wtedy ustala się siłę, z jaką klamra będzie unosiła paznokieć do góry, torując jego nowe koryto rośnięcia. Na ostre końcówki klamry nakłada się specjalną masę, którą można ozdobić, np. cekinem. Klamra utrzymywana jest na paznokciu aż do całkowitego jego odrośnięcia nowym torem.

Zalety klamer korygujących

Metoda ta pozwala na skorygowanie nawet bardzo zdeformowanych paznokci, również wtedy, gdy toczy się stan zapalny. Najważniejsze jest to, że założenie klamry przynosi natychmiastową ulgę w cierpieniu.

Leczenie wrastających paznokci: tamponada

Podstawowym zabiegiem na wrastanie płytki paznokciowej ze stanem ropnym lub zapalnym jest tamponada. Zabieg polega na umieszczeniu opatrunku w wale około paznokciowym nasączonym preparatem o działaniu przeciwzapalnym. Tak założony opatrunek powoduje podleczenie stanu zapalnego dzięki czemu pacjent odczuwa ulgę.

Metoda ta w niektórych przypadkach daje zadowalające efekty. Często stosowana u dzieci zapobiega wrastaniu paznokcia.

Leczenie wrastających paznokci: rurki korygujące SULCI-PROTEKTOR

Stosowanie tej metody zaleca się przy brzegowym ucisku płytki paznokciowej na wał paznokciowy. Rurki Sulci-Protektor zalecane są w przypadku stwierdzenia niewielkiego wrastania. Przeciętą z jednej strony rurkę za pomocą aplikatora nasuwa się na odpowiednio przygotowany brzeg paznokcia i utrwala masą do rekonstrukcji paznokci.

Rurka zapobiega drażnieniu naskórka i pozwala na bezpieczny wzrost paznokcia bez uszkadzania wału paznokciowego.

Obcinanie grubych i problematycznych paznokci

Grube paznokcie stóp są efektem różnych chorób. Mogą też być skutkiem ciągłego tarcia paznokci w ciasnym obuwiu.

Powody ich powstawania są wielorakie - od zaburzeń wrodzonych do mechanicznych uszkodzeń. Najczęściej u osób młodych zgrubienia występują tylko na paznokciu palucha, natomiast u osób starszych przeważnie na wszystkich paznokciach. Jednak zdarza się, że także u małych dzieci występują zgrubienia paznokci na wszystkich palcach.

Grube paznokcie występują u osób chorych na:

Jak leczymy zgrubiałe paznokcie?

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem usuwamy zgrubienia płytki odpowiednio dobranymi frezami, dobieramy środki do pielęgnacji domowej, a w razie konieczności lekarz dermatolog dołącza odpowiednie leczenie.

Obcinanie problematycznych paznokci – przed
Obcinanie problematycznych paznokci – przed
Obcinanie problematycznych paznokci – po
Obcinanie problematycznych paznokci – po

Do profilaktyki zgrubiałych paznokci należy: