Mezoterapia w leczeniu cellulitu
Mezoterapia jest niezastąpiona w walce z cellulitem. W wyniku zabiegu następuje wzmożony przepływ krwi, zmniejsza się proces włóknienia tkanki łącznej i dochodzi do redukcji depozytów tkanki tłuszczowej. Ampułki zawierają kofeinę, która pobudza mikrokrążenie skóry i wpływa na uwalnianie tłuszczów z komórek. W tej walce może wspomagać ją również wyciąg z karczocha, nostrzyka żółtego i rutyny, które pobudzają metabolizm tłuszczów. Do mieszanek dodaje się również krzemionkę organiczną, która regeneruje tkankę łączną i włókna kolagenu.
Efekty zabiegu
W efekcie skóra jest wygładzona, ujędrniona oraz następuje redukcja cellulitu. Usuwamy efekt tzw. skórki pomarańczowej poprzez substancje o działaniu lipolitycznym i stymulującym mikrokrążenie zwiększające metabolizm komórek tłuszczowych (uwalniają nadmiar tłuszczu),zwiększa również skórne krążenie krwi i limfy.
Mezoterapia co prawda nie poradzi sobie z bardzo zaawansowanym cellulitem w stopniu, którego moglibyśmy oczekiwać, jednak zmniejszy jego wielkość i „intensywność”. U osób z mniejszym cellulitem udaje się uzyskać efekt pełnego wygładzenia powierzchni skóry. Niezależnie jednak od skali problemu można liczyć na bardzo dobry efekt – poprawę budowy wewnętrznej tkanki tłuszczowej oraz poprawę naturalnego metabolizmu.
Podsumowując – mezoterapia może być stosowana w przypadku cellulitu na każdym etapie, niezależnie od obszaru – na udach, biodrach i pośladkach oraz w przypadku osób narzekających na zwiotczałą skórę o słabej kondycji i nieakceptowalnym wyglądzie.
Przebieg i bolesność zabiegu
Iniekcje wykonywane są strzykawką z bardzo cienką igłą co 0,5-1,5 cm. Po zabiegu pozostają ślady na skórze w postaci punkcików lub kratki – w zależności od techniki zabiegu. Czas trwania śladów zależy od rodzaju preparatu – od 6–72 godzin.
Nakłucia są mało bolesne. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, można zastosować znieczulenie kremem. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje niewielki siniak. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Działają one nawet miesiąc po zakończeniu zabiegów.
Częstotliwość zabiegów
Aby osiągnąć najlepszy efekt należy dostosować się do następujących zaleceń:
- faza intensywna to 1 zabieg co 10 dni przez miesiąc,
- faza pielęgnacyjna to 1 raz na miesiąc przez 3 miesiąc,
- zabieg przypominający to raz na pół roku.
Zalecenie pozabiegowe
W ciągu kilku dni po zabiegu, po ustąpieniu odczucia dyskomfortu, zalecamy wykonać kilka zabiegów drenujących, np. drenaż limfatyczny lub masaż miejsc poddanych zabiegowi. Wspomogą one wydalanie zniszczonych komórek tłuszczowych z organizmu.
Należy pamiętać, aby chronić miejsca po wkłuciach (np. nie zrywać strupków) aż do momentu całkowitego wygojenia. W tym okresie najważniejsza jest higiena (odradzamy basen).
Przeciwwskazania
- alergia, uczulenie na składniki preparatu
- ciąża, okres karmienia piersią
- niewyrównana cukrzyca
- stany zapalne na skórze, opryszczka
- zła tolerancja zabiegu (skóra naczynkowa, ryzyko powstawania zwłóknień)
- choroby nowotworowe
- stosowanie leków przeciwkrzepliwych (aspiryna)
- choroby tarczycy
Skutki uboczne
- Bardzo rzadkie stany alergiczne objawiające się rumieniem, ustępujące samoistnie po kilku minutach lub godzinach.
- Zasinienia, krwiaki - ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków przeciwkrzepliwych (np. aspiryny).
- Reakcja alergiczna na składniki preparatu – najczęściej dotyczy to prokainy stosowanej jako dodatek środka miejscowo znieczulającego na przykład w leczeniu cellulitu (warto pamiętać i poinformować lekarza o wszystkich występujących uczuleniach przed zabiegiem).
Wskazania
- uda
- brzuch
- pośladki
- rozstępy skórne