Masaż sportowy jest to masaż ręczny, który ma zapobiegać objawom patologicznym, które mogą powstać w wyniku dużych przeciążeń występujących podczas aktywności fizycznej. Rolą masażu sportowego jest również możliwie szybkie usunięcie efektu zmęczenia i przeciążenia, które pojawiają się po wysiłku fizycznym.

Klasyczny masaż sportowy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najczęściej stosowanych zabiegów wchodzących w skład odnowy biologicznej. Działanie masażu będzie w pełni skuteczne, gdy zastosuje się go łącznie z zabiegami fizykalnymi stosowanymi w fizjoterapii (elektroterapia).

Wykonany przed wysiłkiem podnosi skuteczność i wydajność pracy mięśni jednocześnie w dużym stopniu zabezpieczając je przed ewentualnym urazem ( do których często dochodzi bez odpowiedniego przygotowania ). Masaż mięśni przez głaskanie i rozcieranie zwiększa ich ukrwienie, co w efekcie końcowym wspomaga ich odżywianie. Stosowany w leczeniu pourazowym daje doskonałe efekty oraz widoczne pozytywne zmiany struktury uszkodzonych bądź zanikających tkanek.

Masaż sportowy jest bardzo podobny do masażu klasycznego, a jedyna różnica polega na tym, iż w tym przypadku stosuje się bardziej energiczne i dłuższe rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wyciskanie.

W tym zakresie masaż może przybrać formę: rozgrzewającą – przygotowującą do treningu, bądź zawodów; regeneracyjną – mającą na celu przywrócić do stanu normalnego organizm, po dużym wysiłku; bądź leczniczą – czyli wspomagającą leczenie urazów nabytych podczas treningów, lub zawodów.