Elektroterapia jest dziedziną fizykoterapii zajmującą się leczeniem objawów schorzeń (przede wszystkim ortopedycznych i neurologicznych) narządu ruchu za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych. W zależności od rodzaju zastosowanego prądu możemy uzyskać efekt pobudzający lub przeciwbólowy. Do efektów elektroterapii możemy zaliczyć: zmniejszenie napięcia mięśni szkieletowych, poprawę ukrwienia tkanek, zmniejszenie obrzęku, pobudzenie do skurczu mięśni osłabionych i odnerwionych.

W ofercie posiadamy 13 różnych rodzajów prądów

Główne wskazania do zastosowania elektroterapii


W wyżej wymienionych przypadkach zabiegi elektroterapii stosujemy jako uzupełnienie terapii manualnej lub masażu, w celu wzmocnienia i przedłużenia efektu terapeutycznego.

Przeciwwskazania do zastosowania elektroterapii

Prądy Galwaniczne – Galwanizacja

Czas zabiegu: 15 minut.

Galwanizacja polega na poddaniu tkanek wpływowi przepływającego stałego prądu elektrycznego. Prądy te wywołują zwiększoną pobudliwość nerwów i zwiększenie ukrwienia w okolicy poddanej zabiegowi. Wykazują dodatkowo działanie przeciwbólowe.

Działanie

Wskazania

Przeciwwskazania

Jonoforeza – „Jontoforeza”

Czas zabiegu: 15 minut.

Jonoforeza polega na wprowadzeniu przez skórę do tkanek określonego leku za pomocą prądu stałego. Do zabiegu jonoforezy mogą być używane tylko związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej. Najczęściej stosowanym i zlecanym przez lekarza lekiem do zabiegu jonoforezy są żele p/bólowe, p/zapalne z serii niesterydowych leków przeciwzapalnych- NLPZ np. Ketonal, Fastum itp.

Wskazania

Przeciwwskazania

Prądy diadynamiczne „DD” – prądy Bernarda

Czas zabiegu: 10 minut.

Prądy Diadynamiczne są to prądy modulowane o małej częstotliwości, powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Główną zaletą tych prądów jest silne działanie przeciwbólowe, co objawia się długotrwałym podwyższeniem progu odczuwania bólu. W zabiegu tym wykorzystuje się szereg leczniczych właściwości: zmniejszenie napięcia mięśniowego, złagodzenie dolegliwości bólowych, miejscowe przekrwienie tkanek, przyrost masy mięśniowej. Prądy te wykorzystuje się również do wykonywania elektrostymulacji mięśni zdrowych lub nieznacznie uszkodzonych, np. niedowłady lub zaniki mięśni z nieczynności. Prądy impulsowe powodują wzrost siły i przyrost masy mięśniowej. Prądy DD stosowane są również w przypadku skolioz i leczenia płaskostopia, oraz jako trening rozgrzewający głęboko położonych mięśni. Dodatkowo poprawiają metabolizm i obniżają napięcie mięśniowe.

Wskazania

Przeciwskazania

Prądy Träberta

Czas zabiegu: 15 minut.

Prądy Träberta to prądy charakteryzujące się silnym działaniem na wybrane struktury układu nerwowego. Poprzez działanie tych prądów na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego.

Wskazania

Przeciwskazania

Prądy Interferencyjne „PI” – Prądy Nemecka

Czas zabiegu: 15 minut.

Prądy interferencyjne – Nemecka – Interdyn. Są to prądy podobne do prądów diadynamicznych ale są silniejsze i przyjemniejsze w odczuciu przez pacjenta. Związane jest to z tym, iż prądy PI łatwiej pokonują opór skóry. Działanie biologiczne interferencji zależy od częstotliwości:

Wskazania

Przeciwwskazania